Amióta lisztérzékeny vagyok a bevásárlás ideje megduplázódott, főleg egy három éves kisgyerekkel.
Mire figyeljünk?
Először is minden termék összetételét jól olvassuk el. Amennyiben az összetevők között szerepel a búza, glutén, rozs, árpa, zab szó, akkor az a termék nem jó nekünk. Ha nem szerepel rajta, és a nyomokban információ között se találjuk a fenti szavakat, akkor biztosak lehetünk benne, hogy mentes a termék gluténtól. Amennyiben ráírják egy termékre, hogy gluténmentes, akkor remélhetőleg tényleg az és biztonsággal fogyaszthatjuk. Bár, én már találkoztam olyannal is, hogy rajta volt a gluténmentes jelölés, de a nyomokban információnál fel volt tüntetve, hogy glutént tartalmazhat. Szóval elég ellentmondásos információk szerepeltek rajta.
A diéta elején teljesen ledöbbentem, mikor megtudtam, hogy a csokoládéban, a fűszerekben, a joghurtban, cukrokban is lehet glutén.
Csokoládé:
Az első csalódásom a Milka csokoládé volt. Az a csoki, amit eddig ettem, glutént tartalmaz. Egy világ omlott össze bennem. Azóta a Tibi csokit, és Kinder csokikat ( Kinder tojás) veszem. Ha jól emlékszem, akkor a snickers, bounty, mon cherry is GM. Illetve a Merci csoki is megfelel.
A Müllerben is lehet kapni glutén és laktózmentes táblás csokikat és véleményem szerint nagyon finomak is.
Fűszerek:
A kotányi fűszerek tartalmaznak glutént.
Én a Lucullus márkájú fűszereket veszem, többsége gluténmentes, de egy-kettőn szerepel a "glutént tartalmazhat" kifejezés.
Aszalt gyümölcsök:
Jelenleg a Kalifa termékei gluténmentesek. Amennyiben van másik is, akkor kérek segítséget, hogy melyik GM még?
Kakaópor:
Nesquick Opti Start kakaó gluténmentes, szerepel rajta az információ is.
3in1:
Én jelenleg a nestlé 3in1 instant kávéját fogyasztom, az összetevők lista alapján fogyasztható.
Húsok:
Itt is figyeljünk oda vásárláskor, mert bizony az előre csomagolt húsoknál is találkoztam olyannal, amelyik glutént tartalmazhatott. Az összetevőket itt is jól olvassuk el!!
Csemege pult:
Csemege pultból ne vásároljunk szalámit, sajtot, mert a keresztszennyeződés miatt tartalmazhat glutént. Például, ha a szeletelőgépben előtte glutén tartalmú szalámit szeleteltek, akkor hiába kérjük a menteset, ha érintkezett a szennyezett géppel. Én általában pick termékeket fogyasztok, mert ezek gluténmentesek, de csak az előre csomagolt termékeket vásárolom.
Tészta:
Itt nincs mese, csak a diétás gluténmentes tésztákat vásárolhatjuk, ezért el kell látogatnunk a diétás boltba.
Szilvás gombóc:
Nagy öröm volt, mikor rátaláltam a Gergely gluténmentes szilvás gombócára, és szilvalekváros derelyéjére. Intersparban kapható. Persze, aki igazán ügyes, az otthon készíti házilag, talán egyszer én is azt fogom tenni :)
Joghurt, tejtermékek:
A natúr joghurtok általában gluténmentesek. A jogobella joghurtok fogyaszthatók. A mizo, és tolle termékei is javarészt gluténmentesek. De a biztos információkért látogassunk el a honlapjukra és nézzük meg az allergén infókat.
Mizo allergén info:
Babáknak: tápszer
A Hipp honlapján nagyon korrekt allergén infó található a termékeikről. Én jelenleg a Hipp Combiotik 2+ tejitalt használom.
Az üveges bébiételeken általában mindig feltüntetik, hogy gluténmentes-e a termék. 5 hónapos korig a termékek gluténmentesek szoktak lenni, mivel az európai ajánlás szerint 6 hónapos kortól kellene bevezetni a glutént a pici étrendjébe.